17507 zaregistrovaných, 56 prihlásených, 904 neprihlásených členov vo Svete Online.

Ako vyzeral najsilnejší muž sveta

Obvod jeho lýtka meral 71 centimetrov, okolo bicepsu mal 61 centimetrov. Na chrbát zdvihol okolo dvoch ton a na jednom prste zdvihol 280 kilogramov. Nakoniec sa však prejedol k smr

Článok Ako vyzeral najsilnejší muž sveta

Obvod jeho lýtka meral 71 centimetrov, okolo bicepsu mal 61 centimetrov. Na chrbát zdvihol okolo dvoch ton a na jednom prste zdvihol 280 kilogramov. Nakoniec sa však prejedol k smrti…

Louis Cyr sa narodil v roku 1863, zomrel v roku 1912. Vyzeralo to, ako keď v stredoveku trhali zločinca koňmi. Aj sem sa prišlo pozrieť desať tisíc divákov, a to napriek tomu, že v Montreale býva 1. decembra už poriadna zima. Neočakávali však, že by sa niečo mohlo stať. Možno tak koňom. Mohli by sa prepadnúť od hanby, pretože Louis Cyr mal už vtedy povesť najväčšieho siláka planéty. Na dobovej fotografii je vidieť, ako to prebiehalo, aj keď tam Cyr pózuje zatiaľ len s dvoma zvieratami. K slovu prišiel bič, ktorý kone prinútil k väčšiemu úsiliu. Kone dreli, zaberali zo všetkých síl, ale Cyr držal a držal. Nakoniec nad nimi zvíťazil. Ustál to. Udržal štyri kone a zožal úspech.

Tento kúsok, je jeden z mnohých, a stal sa v roku 1891. A hoci Louis Cyr zomrel pred sto a jedným rokom, stále ho mnohí znalci považujú za najsilnejšieho muža, ktorý kedy žil.

Jeho miery boli naozaj úctyhodné. Bol to Golem z mäsa a kostí: obvod krku bol presne 50,8 centimetra, biceps 51,5 centimetra, predlaktie 41,4 centimetra, zápästia 20,8 cm, hruď v normálnom stave 140,2 cm a pri plnom nádychu 152, 4 cm. Okolo pása mal 120,4 cm, cez boky 122 cm, stehno malo obvod 72,5 cm a lýtko 49 centimetrov.

Ale ako s vekom naberal váhu tak aj hmotu, tieto čísla sa ešte zvyšovali. Známy kulturistický guru Ben Weider, ktorý získal prístup k archívom od Cyrovej rodiny, uviedol, že biceps sa mu zväčšil na 61 centimetrov, predlaktia merali 48,2 cm a lýtko malo obvod neuveriteľných 71 centimetrov.

Bol vysoký 177 centimetrov a vážil 132 kilogramov. Druhý údaj sa menil podľa toho, kedy sa vážil: keď končil dráhu siláka, dosahoval 200 kilogramov.

Výkony týmto mieram zodpovedali.

 

V americkom Bostone na chrbte zdvihol drevenú dosku, na ktorej podľa dobových zápisov bolo osemnásť “mohutných mužov”. Dohromady vraj i s doskou vážili asi 1 950 kilogramov, aj keď toto číslo je často spochybňované smerom nadol aj nahor.

Ale jeho ostatné výkony sú presne zmerané, aspoň sa to teda tvrdí. Môžete to skúsiť tiež. Na ukazováku nadvihol závažie s neuveriteľnými 280,8 kilogramami. Jednou rukou dostal k ramenu závažie o váhe 447 kilogramov. Oboma rukami zdvihol 860 kilogramov tak, že ich dostal asi dvadsať centimetrov nad podlahu. Ruku, v ktorej držal činku o hmotnosti päťdesiatich kilogramov natiahol pred seba a vrátil späť k ramenu a to celé zopakoval dvadsaťsedemkrát.

Dokázal pochytiť sud s betónom s hmotnosťou skoro 150 kilogramov, hodiť si ho jednou rukou na stehno, odtiaľ na rameno a odkráčať s ním. Na lavici vytlačil činku o váhe 735 kilogramov. Urobil to šestatřicetkrát po sebe.

Pravda, keď človek študuje všetko, čo na internete o Cyrovi existuje, čísla sa predsa len líšia. A tak sa nakoniec spolieha na údaje, ktoré uviedol jeho životopisec George Jowett v knihe vydanej pred dvoma rokmi a už spomínaný Ben Weider, ktorý bol do roku 2006 prezidentom medzinárodného zväzu kulturistiky IFBB.

Bolo to jednoducho v génoch.

Matka bola vyhazovačka v krčme. A tak sa malý Cyr narodil predurčený k tomu, aby bol silák. Bolo to v októbri 1863 a rodičia mu dali krstné meno Cyprien-Noe, pretože bol francúzsky Kanaďan. Louisom sa stane až v puberte, kedy sa Cyrovi rodičia presťahujú za prácou na pár rokov do Ameriky a Američania jeho pôvodné meno nevedia vysloviť ani napísať.

Matka bola naozaj silná. Nielenže liezla po rebríku s vrecami múky, ale fungovala ako vyhazovačka v krčme, ktorú viedol jej manžel. Pamätníci spomínali, že pre ňu nebol problém pochytiť urasteného agresívneho chlapa, zdvihnúť ho zo zeme a prišpendliť ho za opasok na hák na stene. Louisov brat Pierre sa stal boxerským šampiónom Kanady a hoci to bolo len v strednej váhe, zdvihol chrbtom tonu. Louisova dcéra Emiliana v ôsmich rokoch zdvihla 150 kíl.

V osemnástich je pripravený. Ide na svoju prvú súťaž do Bostonu. Ako jediný dokáže zdvihnúť koňa, ktorý váži asi tak trištvrte tony. Publikum neverím vlastným očiam, kôň na doske má všetky štyri kopytá vo vzduchu. Neskoršie na chrbte zdvihol dosku s osemnástimi muži, váha: 1 950 kilogramov. Toto je výkon, ktorý niekto zaznamenal avšak má aj výkony, ktoré nikto nezapísal. Cyrovi životopisci tvrdia, že pri niektorých vystúpeniach takto zodvihol aj dve a štvrť tony.

 

Keď do Kanady prišla kráľovná Viktória, zopakoval svoj kúsok so 4 koňmi. V roku 1892 sa jeho sláva prenáša do Európy. V Londýne sa stáva celebritou, k sebe domov ho pozývajú najvýznamnejší ľudia a stýka sa aj s členmi kráľovskej rodiny. Veľký nadšenec a propagátor ťažké atletiky markíz z Queensberry mu venuje krásneho jazdeckého koňa, z úcty k silákovým výkonom nielen na pódiu, ale aj pri jedálenskom stole. Na jednej večeri s úžasom sleduje, ako Cyr zjedol viac ako štyri kilá mäsa.

Postupne sa Cyr prejedol až k smrti. Zjedol toho bežne toľko, čo štyria muži. Jedlo a sedavý spôsob života (zdá sa to skoro neuveriteľné, ale Cyr moc netrénoval) pomaly začali ničiť jeho zdravie. Začal mať, “srdcové ťažkosti, astmu a zápaly obličiek”. V posledných dvanástich rokoch života údajne žije len z mlieka. Napriek tomu stále podával neuveriteľné výkony. V roku 1906 ho vyzýva na meranie síl mladý silák Hector Decarie. Cyr dvíha na chrbte dosku vážiacu 13 metrákov a udrží ju tam celú minútu. Celkovo vyhráva na body, ale napriek tomu zažíva niečo neuveriteľného: v niektorých disciplínach ho Decarie dokázal poraziť. To sa mu za celý život nestalo. A tak urobí veľké gesto. Odovzdá mu titul Najsilnejší muž sveta. Hneď potom končí kariéru.

Zdroj: zaujimavosti.info

Denzel Demeš

Článok napísal Denzel Demeš 2013-04-21 20:54:32


Pridať komentár

SERIÁLY DNES V TELKE

Anne
Séria: 02 Epizóda: 05
Black Earth Rising
Séria: 01 Epizóda: 07
Camping
Séria: 01 Epizóda: 02
Daredevil
Séria: 03 Epizóda: 04
Deutschland 83
Séria: 02 Epizóda: 03
Dream Corp LLC
Séria: 02 Epizóda: 01
Dream Corp LLC
Séria: 02 Epizóda: 02
Family Guy
Family Guy
Séria: 17 Epizóda: 04
God Friended Me
Séria: 01 Epizóda: 04
Charmed (2018)
Séria: 01 Epizóda: 02
Kidding
Séria: 01 Epizóda: 07
Light as a Feather
Séria: 01 Epizóda: 10
Lore
Séria: 02 Epizóda: 03
Madam Secretary
Séria: 05 Epizóda: 03
Making a Murderer
Séria: 02 Epizóda: 04
NCIS: Los Angeles
NCIS: Los Angeles
Séria: 10 Epizóda: 04
Only Connect
Séria: 14 Epizóda: 01
QI
QI
Séria: 16 Epizóda: 07
Rel
Séria: 01 Epizóda: 05
Shameless (US)
Séria: 09 Epizóda: 07
Shark Tank
Shark Tank
Séria: 10 Epizóda: 03
Star Wars Resistance
Séria: 01 Epizóda: 04
Strangers
Séria: 01 Epizóda: 07
Supergirl
Séria: 04 Epizóda: 02
Talking Dead
Talking Dead
Séria: 08 Epizóda: 03
The Deuce
Séria: 02 Epizóda: 07
The Last Ship
Séria: 05 Epizóda: 07
The Simpsons
Séria: 30 Epizóda: 04
The Walking Dead
The Walking Dead
Séria: 09 Epizóda: 03
YOU
Séria: 01 Epizóda: 07

Včera v telke Zajtra v telke

SI TITULKÁR? rád prekladáš

Zdielaj svoje titulky verejne aj súkromne s členmi zo sveta online.

SI RECENZISTA? alebo rád píšeš

Podel sa o svoje postrehy o filmoch, seriáloch a hrách s členmi sveta online.

STAŇ SA AJ TY JEDNODUCHO AUTOROM A PÍŠ ČO ŤA BAVÍ

Zdielaj novinky, články, odkazy s každým vo svete online.

PODPOR NÁS - JEDEN KLIK

Spätná väzba
Pridať
Udalosti

Udalosti vo Vašom okolí

Oznámenia

Najnovšie oznámenia

Nové spustenie web stránok

Návrat hore